Houbaření - Atlas hub | Hřib satan hlohový

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


<

Hřib satan hlohový
Boletus satanas f. crataegi Smotl. ex Antonin
jedovatá

>


Hřib satan hlohový - Boletus satanas f. crataegi Smotl. ex Antonin
  Autor: Včelda   Komentářů: 0  
Hřib satan hlohový - Boletus satanas f. crataegi Smotl. ex Antonin
  Autor: Prosty   Komentářů: 1  
 


Roste od-do   Červen - Říjen
Popis   Říše: Fungi, Oddělení: Basidiomycota, Třída: Basidiomycetes, Řád: Boletales, Čeleď: Boletaceae, Rod: Boletus, Druh: B.satanas, Forma: crataegi

Klobouk: 70-200 mm široký, nejprve polokulovitý, potom klenutý až poduškovitý, na okraji dlouho podvinutý, v mládí někdy hrbolatý, bělavý nebo našedlý, později šedý až šedoolivový. Pokožka je jemně plstnatá, později téměř lysá. Za sucha matná, za vlhka jemně lepkavá.

Rourky: 10-15 mm dlouhé, okolo vrcholu třeně stlačené, zpočátku žluté, brzy živě citronové, později se špinavým žlutoolivovým odstínem, na řezu oxidují modře.

Póry: drobné, v mládí zbarvené stejně jako rourky, po otevření klobouku zůstávají žluté nebo jsou jen světle oranžově načervenalé, nejčastěji v úzké zóně okolo vrcholku třeně; otlačená místa na pórech modrají.

Výtrusný prach: olivový až hnědoolivový.

Třeň: 50-200 x 50-100 mm velký, v mládí břichatý, potom kyjovitý až téměř válcovitý, obvykle na bázi rozšířený, světle žlutý, bledě sírově žlutý až bledě okrový, někdy s načervenalou zónou nebo s červenými skvrnkami na bazi, pokrytý stejně zbarvenou síťkou. Povrch třeně na dotek modrá.

Dužnina: bledá, bělavá až světle žlutá, v bazi slabě hnědavá, někdy trochu načervenalá, na řezu oxiduje modře, zejména nad rourkami a v horní části třeně. Zpočátku je pevná a kompaktní, později měkne, ve stáří se roztéká. Chuť je mírná, houbová, vůně za čerstva slabě houbová, u starých plodnic nepříjemná až hnilobná.
Výskyt   Velice vzácný druh (xanhtoidní forma Boletus satanas) rostoucí od nížin do pahorkatin v listnatých lesích na vápencovém podloží v oblastech teplomilné květeny, většinou pod duby (Quercus), břízou (Betula) /a/nebo lipami (Tiliae). Bitopová specifita s Boletus satanas není odlišná.
Odkazy     Barevné hřiby
Záměna     -
Další jména   
německy (deutsch)   Satansröhrling
Latinská synonyma    -